Nietypowe ciekawostki o liczbie pi

Liczba Pi to bardzo ciekawa liczba niewymierna, na temat której można odnaleźć wiele ciekawostek. To liczba, która ma nawet swoje własne święto.

Liczba Pi to stała matematyczna, która pojawia się zarówno w matematyce, jak i fizyce. W szkołach dzieci i młodzież uczą się, że liczba Pi to w przybliżeniu 3,14 – jednak warto wiedzieć, że cyfr po przecinku jest znacznie więcej, ponieważ jest to liczba niewymierna. Liczba Pi jest specyficzna i skrywa wiele interesujących oraz zaskakujących sekretów.

Jedyna liczba, która ma swoje święto

O wyjątkowości liczby Pi może świadczyć fakt, że jako jedyna liczba na świecie ma swoje święto. Wymyślono je i po raz pierwszy obchodzono w 1988 roku w San Francisco. W Stanach Zjednoczonych datę tego święta często zapisuje się w formacie „3,14”, ponieważ ten specjalny dzień wypada właśnie 14 marca. W 1988 roku świętowanie rozpoczęto w Exploratorium, a więc pierwszym centrum nauki, jakie powstało na świecie. Co ciekawe, otworzył je Frank Oppenheimer. Mężczyzna jest bratem Roberta Oppenheimera, czyli słynnego fizyka, który zasłynął jako szef programu budowy pierwszej na świecie bomby atomowej.

W Polsce świętowanie Dnia liczby Pi połączone jest z konkursem na zapamiętywanie kolejnych jej cyfr po przecinku. Rekordzista w naszym kraju potrafi wymienić prawie 2000 cyfr.

Rekordy w zapamiętywaniu cyfr liczby Pi

Skoro mowa już o konkursach w zapamiętywaniu cyfr liczby Pi, to światowy rekordzista potrafi wyrecytować ich ponad 100 tysięcy. Jest nim Japończyk Akira Haraguchi – pobił tym swój własny rekord ustanowiony 1995 roku, kiedy wymienił dokładnie 83 431 cyfr po przecinku.

Być może kiedyś doczekamy się pobicia i tego rekordu. Do tej pory znamy liczbę Pi z dokładnością przekraczającą bilion miejsc po przecinku. Aby jak najszybciej zapamiętać długi ciąg cyfr, osoby trenujące do konkursów wymyślają skomplikowane wierszyki, w których zdania podpowiadają kolejne cyfry. Takim wierszykiem może pochwalić się również Wisława Szymborska.

Proponuję zdjęcie osób ustawionych w kształt liczby Pi

Liczba Pi a Biblia

Wzmianka o liczbie Pi pojawia się nawet w Biblii, w kontekście opisu świątyni króla Salomona. Niestety, pod tym względem Biblia myli się co do jej wartości. We fragmencie Pierwszej Księgi Królewskiej mówi się, że kadź odlewna ma obwód trzydziestu łokci oraz średnicę 10 łokci. Jeśli podzielimy te liczby, otrzymamy wartość liczby Pi równą 3 – a dziś nawet najmłodsi wiedzą, że liczba Pi nie jest wymierna.

Liczba Pi w codziennym życiu

O popularności i niezwykłości liczby Pi może świadczyć także fakt, że powiedzenie z nią związane weszło do naszego języka potocznego. Często mówi się „pi razy drzwi” lub „pi razy oko” w sytuacji, gdy nie jesteśmy np. pewni otrzymanego wyniku w zadaniu matematycznym lub nie znamy dokładnych wymiarów wskazanego przedmiotu.

Czasami wspomina się także o kwadraturze koła. To problem matematyczny, z którego wynika, że nie można za pomocą cyrkla i linijki skonstruować kwadratu o powierzchni, która równa jest powierzchni koła. Problem ten nie ma ścisłego rozwiązania, jednak można stworzyć konstrukcje przybliżone. Jeśli usłyszymy, gdy ktoś mówi, że coś jest kwadraturą koła, możemy to odnieść życiowych problemów, które wydają się być nie do rozwiązania.

Proponuję grafikę przedstawiające kwadraturę koła

Film o liczbie Pi

Może się to wydać zaskakujące, ale liczba Pi doczekała się nawet swojego filmu. Jest to film czarno-biały, o charakterze sensacyjnym – swoją premierę światową miał w 1998 roku, do Polski trafił dwa lata później. Za reżyser i scenariusz odpowiada Darren Aronofsky.

Głównym bohaterem filmu jest Max Cohen, genialny cybernetyk, który poszukuje prawidłowości w liczbie Pi. Powoli to zajęcie staje się jego obsesją – mężczyzna wszędzie widzi matematykę i usiłuje dostrzec liczbę Pi. Postępy w pracy Cohena śledzi organizacja, która chce wykorzystać wyniki badań do zarządzania giełdą. Cohen zamyka się w sobie, nikogo nie wpuszcza do mieszkania i żyje we własnym świecie, zupełnie jak schizofrenik. Miłośnicy filmu uważają, że film ma tak naprawdę podwójne dno, jest przedstawieniem niedocenianego geniuszu.