Jestem uczestnikiem konkursu w zapamiętywaniu liczby Pi, czyli pierwszej liczby niewymiernej odkrytej przez człowieka. Liczba Pi skrywa wiele tajemnic.

Jestem osobą o dość nietypowych zainteresowaniach i pasjach. Mogę pochwalić się udziałem w konkursie w zapamiętywaniu cyfr liczby Pi. To duże osiągnięcie życiowe biorąc pod uwagę fakt, że liczba Pi nie kończy się na 3,14.

Dlaczego liczba Pi?

Uważam, że cała matematyka jest fascynująca i otacza nas tak naprawdę wszędzie. Jednak liczba Pi zasługuje na największą uwagę, ponieważ przewija się w świecie nie tylko matematycznym, ale również fizycznym. Na świecie są ludzie, którzy potrafią zapamiętać liczbę Pi do kilkuset tysięcy miejsc do przecinku – wierzę, że dzięki odpowiedniemu przygotowaniu ja również osiągnę ten cel.

Zapamiętywanie kolejnych cyfr liczby Pi jest dla mnie sposobem na odstresowanie się – każdy ma swój własny, niepowtarzalny sposób. Dzięki cyfrom mogę zaprzątać swoją głowę myślami innymi niż codzienne obowiązki lub rodzące się nowe problemy w życiu. Matematyka jest pewnego rodzaju odskocznią od rzeczywistości, a podczas nauki zapamiętywania tak naprawdę nic nie tracę. To doskonałe ćwiczenie wspomagające pamięć i możliwość koncentracji.

Liczba Pi po raz pierwszy pojawiła się 1706 roku. To liczba niewymierna co oznacza, że nie można jej zapisać jako ilorazu dwóch liczb całkowitych. Jednak co ciekawsze, z liczbą Pi zetknięto się już w starożytności – np. Babilończycy zaokrąglali ją do wartości 3.

Konkurs w zapamiętywaniu cyfr liczby Pi

Takie konkursy oczywiście nie cieszą się zbyt dużą popularnością i to właśnie mnie do nich przyciąga. Spotykając się z pozostałymi uczestnikami wiem, że łączy nas coś niepowtarzalnego – nietypowe hobby. Chciałbym brać udział w takim konkursie regularnie, aby sprawdzać, czy poprawiam swoje umiejętności.

Moje przygotowania do konkursu rozpoczynam najczęściej na kilka dni przed nim – na co dzień ćwiczę pamięć w nieco inny sposób. Staram się np. zapamiętywać jak najwięcej szczegółów ubioru konkretnej osoby danego dnia, a wieczorem to odtwarzam. Kluczem do sukcesu w wygranej w konkursie na zapamiętywanie cyfr liczby Pi jest odpowiednia technika. Nie można za bardzo przemęczać swojej pamięci, ponieważ wtedy istnieje ryzyko, że podczas recytacji ciągu cyfr po prostu się „zatnę” i nie będę mógł już dalej ich wymieniać.

O wyjątkowości liczby Pi świadczy nie tylko fakt, że na jej cześć organizowane są specjalne konkursy. To liczba, która ma swoje własne święto – Dzień Liczby Pi po raz pierwszy obchodzono w San Francisco w 1988 roku. Liczba Pi to też jedna z pierwszych liczb niewymiernych, jaka została odkryta przez człowieka i to jest w niej naprawdę fascynujące.

Mam nadzieję, że poprzez ten portal uda mi się przybliżyć tematykę liczby Pi, bez konieczności używania wielu fachowych terminów z zakresu wiedzy matematycznej. Chciałbym, aby zainteresowanie liczbą Pi wzrosło i by w konkursach w zapamiętywaniu jej kolejnych cyfr brało udział coraz więcej uczestników – rywalizacja w takim konkursie może być naprawdę ciekawa.

Proponuję tutaj grafikę przedstawiającą liczbę Pi